Question #194591

Find the total pressure for a mixture that contains three gases with partial

pressures of 5.00 kPa, 4.56 kPa, and 1.20 kPa?


Expert's answer

Dalton's Law: The total pressure exerted by a gas mixture is the sum of the pressure exerted by the individual components present in the mixture.


Hence

PT=Pa+Pb+PcP_T=P_a+P_b+P_c

PT=5+4.56+1.20=10.76kPaP_T=5+4.56+1.20=10.76kPa


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS