Question #179990

 Balance the equation below, then answer the following question: How many moles of hydrogen gas will form if 0.35 moles of Na reacts with an excess of water?


Expert's answer

 2H20 +2Na->> 2NaOH + H2

From the given equation

1 moles of H2 = 2molesof Na

Therefore

0.35 moles of Na = 0.35 ÷ 2

= 0.175 moles of hydrogen gas


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS