Question #179931

A student is given 2 solutions: 15.0 ml of a 0.125 M KOH solution and 12.0 ml of a 0.175 M H2SO4 solution. Calculate the following:


a) The amount of potassium sulfate produced.


b) What is the limiting reactant? What is the excess reactant?


c) How many grams of the excess reactants are in excess?


Expert's answer

2KOH + H2SO4 → K2SO4 + 2H2O


Moles of KOH = 151000×0.125=1.875×103moles\frac{15}{1000}×0.125=1.875×10^{-3}moles


Amount of K2SO4=1.875×1032=9.375×104K_2SO_4=\frac{1.875×10^{-3}}{2}=9.375×10^{-4}


Limiting reactant is KOHKOH


Excess reactant is H2SO4H_2SO_4


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS