Answer to Question #157431 in General Chemistry for rome

Question #157431

A piece of nickel is heated to 107.2 °C. It is then submerged into 235.0 g of water at 22.6 °C that is in a coffee cup calorimeter. The final temperature of the mixture is 28.8 °C. What is the mass of the nickel (in nanograms)? Specific heat of nickel is 0.440 J/g°C. The elemental symbol for nickel is _____?(fill in blank)


1
Expert's answer
2021-01-22T06:24:17-0500

Specific heat(C) of H2O = 4,2 J/g°C

C=E/(mΔT)C = E/(m*\Delta T)

ΔT=28,8°C22,6°C=6,2°C\Delta T = 28,8°C - 22,6°C = 6,2°C

E = 4,24,2 J/g°C *6,2°C*235g = 6119,4J

m(of nickel) = 6119,4J/(0,440J/g°C*78,4°C) = 177,4g

177,4g = 177,4*10-9ng

Answer: 177,4*10-9ng, The elemental symbol for nickel is Ni.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog