Question #150870

Lauryl alcohol is obtained from coconut oil and is used to make detergents. A solution of 5.00 g of lauryl alcohol in 0.100 kg of benzene freezes at 4.1oC. What is the molar mass of this substance?

Expert's answer

Raoult's law states:

Tb−Ts=KCmT_b - T_s = KC_m, where Tb -- freezing point of benzene (5.5oC), Ts -- freezing point of the solution, K -- cryoscopic constant (5.12 K*kg/mol for benzene), Cm -- molality of solution.

Cm=ml/MmsC_m = m_l/Mm_s , where ml -- mass of lauryl alcohol, ms -- mass of the solvent.

Combine the two formulas:

Tb−Ts=Kml/MmsT_b - T_s = Km_l/Mm_s

Find the molar mass:

M=Kml/ms(Tb−Ts)M = Km_l/m_s(T_b-T_s)

M=5.12∗5/0.1(5.5−4.1)=M = 5.12*5/0.1(5.5-4.1) = 183 (g/mol)

Answer: 183 g/mol -- the molar mass of lauryl alcohol. (The real one is 186 g/mol).


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS