According to Avogadro's law 1 mole of any gas occupies 22.4 L (dm3) at room temperature and pressure.
So find the amount of energy absorbed:
E=131∗240/22.4=1403.6(kJ)E = 131 * 240/22.4 = 1403.6 (kJ)E=131∗240/22.4=1403.6(kJ)
Answer: 1403.6 kJ is absorbed when 240 dm3 of hydrogen, measured at room temperature and pressure is formed.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments