Question #88684

If a beam of electrons impinges on an energy barrier of height 0.03 eV and of infinite width. Find the fraction of electrons reflected and transmitted at the barrier if the impinging electrons
are having energy 0.04 eV.

Expert's answer

The transmission coefficient for the step-like potential 

T=4EEV0(E+EV0)2T=\frac{4\sqrt{E}\sqrt{E-V_0}}{(\sqrt{E}+\sqrt{E-V_0})^2}

=40.040.040.03(0.04+0.040.03)2=0.889=\frac{4\sqrt{0.04}\sqrt{0.04-0.03}}{(\sqrt{0.04}+\sqrt{0.04-0.03})^2}=0.889

The reflection coefficient

R=1T=10.889=0.111R=1-T=1-0.889=0.111


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS