Question #87736

The orbital angular momentum of a single 2s electron is (h is the
Planck’s constant) :
(A) h/2
(B) h/4
(C) h√ 2 / 2
(D) Zero

Expert's answer

Orbital angular momentum:


L=l(l+1)h2πL=\frac{\sqrt{l(l+1)}h}{2 \pi}

For s-orbital:


l=0l=0

Thus,


L=0L=0

Answer: (D) Zero.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS