Question #85092

A thermal neutron with a speed v corresponding to the average thermal energy at temperature T=300K is incident on a crystal. Will a diffraction pattrrn be obtained? Explain.

Expert's answer

Answer on Question #85092, Physics / Quantum Mechanics

Question:

A thermal neutron with a speed vv corresponding to the average thermal energy at temperature T=300KT = 300\,\mathrm{K} is incident on a crystal. Will a diffraction pattern be obtained? Explain.

Solution:

As far as the momentum of the neutron p2=3mkTp^2 = 3\,\mathrm{mkT}, and de Broglie wavelength λ=hp=h3mkT\lambda = \frac{h}{p} = \frac{h}{\sqrt{3}\,\mathrm{mkT}}, subject to the Bragg condition 2dsinθ=nλ2d\sin\theta = n\lambda, we have sinθ=nh2d3mkT=n6.63109d22074=n0.24\sin\theta = \frac{nh}{2d\sqrt{3}\,\mathrm{mkT}} = \frac{n \cdot 6.63 \cdot 10^{-9}}{d \cdot 2\sqrt{2074}} = n \cdot 0.24 (assuming that interplanar spacing d=31010md = 3 \cdot 10^{-10}\,\mathrm{m}) what means that diffraction pattern will be obtained.

The answer:

A diffraction pattern will be obtained.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS