Question #82507

A bomber on a military mission is flying at a height of 300m above the ground at 60km/mi. it drops a bomber on a Target on the ground. Determine the acute angle between the vertical angle and the line joining the bomber and the target at instant that bomb is realeased.

Expert's answer

t=sqrt(2h/g) = 7.7 s

l = tv = 7700 m

phi = atan(7700/300) = 87.8 deg

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS