Answer on Question #75367, Physics / Quantum Mechanics
A beam of white light incident normally on a plane surface absorbing 70% of the light and reflecting the rest. If the incident beam carries 10W of power, find the force exerted by it on the surface. (1) 4.3×10−5 N. (2) 4.3×10−6 N. (3) 4.3×10−7 N. (4) 4.3×10−8 N
**Solution:** P=10W,P=Δthν=λΔthc
The force
F=ΔtΔp=Δt0.7λh+0.6λh=λΔt1.3h=cP=3⋅1081.3⋅10=4.3⋅10−8N.
**Answer:** (4) 4.3×10−8 N
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com