Suppose that the momentum of a certain particle can be measured to an accuracy of one part in a thousand, Determine the minimum uncertainty in the position of a particle if the particle is (a) a 5 x 10-3 Kg mass moving with a speed of 2 m/s, (b) an electron moving with a speed of 1.8 x 108 m/s
Expert's answer
Answer on Question # 68393-Physics / Quantum Mechanics
Suppose that the momentum of a certain particle can be measured to an accuracy of one part in a thousand. Determine the minimum uncertainty in the position of a particle if the particle is (a) a 5×10−3kg mass moving with a speed of 2m/s, (b) an electron moving with a speed of 1.8×10−8m/s.
Solution
a) The momentum of the particle p=mv=5×10−3×2=1×10−2kg⋅sm.
So uncertainty in the momentum of a particle Δp=10001p=1×10−5kg⋅sm.
From the Heisenberg's uncertainty principle
ΔpΔx≥2ℏ
the minimum uncertainty in the position of a particle
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!