Question #68379

the work function of cesium is 1.96 eV. If radiation of wavelength 4.00 x 10^2 nm is incident on the surface, find the kinetic energy of the ejected photoelectrons in eV and the speed of the ejected electrons

Expert's answer

Answer on Question #68379-Physics / Quantum Mechanics

The work function of cesium is φ=1.96\varphi = 1.96 eV. If radiation of wavelength λ=4.00×102\lambda = 4.00 \times 10^{2} nm is incident on the surface, find the kinetic energy of the ejected photoelectrons in eV and the speed of the ejected electrons.

Solution

The maximum kinetic energy of the ejected photoelectrons is given by


Kmax=hcλφ.K_{\max} = \frac{hc}{\lambda} - \varphi.


Here h=6.62×1034h = 6.62 \times 10^{-34} J·s is the Planck constant, c=3×108c = 3 \times 10^{8} m/s - speed of light.

So


hcλ=6.62×1034×3×1084.00×102×109=4.96×1019 J=3.10 eV.\frac{hc}{\lambda} = \frac{6.62 \times 10^{-34} \times 3 \times 10^{8}}{4.00 \times 10^{2} \times 10^{-9}} = 4.96 \times 10^{-19} \text{ J} = 3.10 \text{ eV}.


The maximum kinetic energy


Kmax=3.101.96=1.14 eV.K_{\max} = 3.10 - 1.96 = 1.14 \text{ eV}.


The speed of the ejected electrons


v=2Kmaxm=2×1.14×1.6×10199.1×1031=0.63×106ms.v = \sqrt{\frac{2K_{\max}}{m}} = \sqrt{\frac{2 \times 1.14 \times 1.6 \times 10^{-19}}{9.1 \times 10^{-31}}} = 0.63 \times 10^{6} \frac{\text{m}}{\text{s}}.


Answer Kmax=1.14K_{\max} = 1.14 eV, v=0.63×106msv = 0.63 \times 10^{6} \frac{\text{m}}{\text{s}}.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS