Question #64275

A subatomic particle with an average lifetime of 2.1x10^(-9)s at rest is placed into a particle accelerator, and is made to move at 2.6x10^(8) m/s. Calculate the average lifetime of the particle in the accelerator.

Expert's answer

Answer on Question 64275, Physics, Quantum Mechanics

Question:

A subatomic particle with an average lifetime of 2.1109s2.1 \cdot 10^{-9} \, s at rest is placed into a particle accelerator, and is made to move at 2.6108m/s2.6 \cdot 10^{8} \, m/s. Calculate the average lifetime of the particle in the accelerator.

Solution:

We can find the average lifetime of the particle in the accelerator from the time dilation formula:


Δt=Δt1v2c2=2.1109s1(2.6108ms)2(3.0108ms)2=4.2109s.\Delta t' = \frac{\Delta t}{\sqrt{1 - \frac{v^{2}}{c^{2}}}} = \frac{2.1 \cdot 10^{-9} \, s}{\sqrt{1 - \frac{\left(2.6 \cdot 10^{8} \, \frac{m}{s}\right)^{2}}{\left(3.0 \cdot 10^{8} \, \frac{m}{s}\right)^{2}}}} = 4.2 \cdot 10^{-9} \, s.


Answer:


Δt=4.2109s.\Delta t' = 4.2 \cdot 10^{-9} \, s.


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS