Answer on Question #63137, Physics / Quantum Mechanics
Question:
In the fission of a part of uranium there is loss in mass of 0.5g. How many kilo-watt hour energy will be obtained?
Solution:
Let's consider one of the possible ways of uranium's fission:
U235+0n1→Y89+Nd144+3⋅0n1
At first we calculate the energy released in the fission of one nucleus. Einstein's formula for mass–energy equivalence looks like this: E=mc2. For the left part of the reaction we obtain
Ein=(235.117+1.00866)⋅931.5MeV=219951MeV.
For the right part of the reaction:
Eout=(88.937+143.956+3⋅1.00866)⋅931.5MeV=219758.5MeV.
So, for one nucleus E0=Eout−Ein=192.5MeV=192.5⋅106eV=192.5⋅106⋅1.6⋅10−19J=3.08⋅10−11J.
Now we must calculate the number (N) of nuclei in 0.5g of uranium.
N=mnucleusm≅u⋅Am
where
- m is the loss of mass (0.5g or 5⋅10−4kg),
- u — unified atomic mass unit (1.66⋅10−27kg),
- A — total number of nucleons (235).
Then N≅u⋅Am=1.66⋅10−27⋅2355⋅10−4=1.28⋅1021.
And total energy: E=E0⋅N=3.08⋅10−11J⋅1.28⋅1021=3.94⋅1010J
One kilo-watt hour 1kWh=1000W⋅3600s=3.6⋅106J
So E(kWh)=3.6⋅106J3.94⋅1010J=1.09⋅104kWh
Answer:
1.09⋅104kWh
https://www.AssignmentExpert.com