Answer on Question 60320, Physics, Quantum Mechanics
Question:
Light with a wavelength of 5.0⋅10−7m strikes a surface that requires 2.0eV to eject an electron. Calculate the maximum kinetic energy (in electron volts) of the emitted photoelectron.
Solution:
Using the mathematical description of the photoelectric effect, we can write the maximum kinetic energy EKmax of an emitted photoelectron as follows:
EKmax=hf−φ=hλc−φ,
here, h=4.135⋅10−15eV⋅s is the Planck constant, f is the frequency of the incident photon, c is the speed of light, λ is the wavelength of the light and φ is the work function for the metal (energy required to eject an electron from the surface).
Then, we get:
EKmax=hλc−φ=4.135⋅10−15eV⋅s⋅5.0⋅10−7m3⋅108sm−2.0eV==2.5eV−2.0eV=0.5eV.Answer:
EKmax=0.5eV.
https://www.AssignmentExpert.com