Question #58900

A 55kg woman bungee jumps from a bridge and reaches a maximum velocity of 24.2m/s. The bridge is 60m above the water. When the woman is at the bottom of her trajectory, she is 9 m above the water.
What is the spring constant of the bungee cord?

Expert's answer

Answer on Question #58900-Physics-Quantum Mechanics

A m=55kgm = 55kg woman bungee jumps from a bridge and reaches a maximum velocity of V=24.2m/sV = 24.2m/s. The bridge is H=60mH = 60m above the water. When the woman is at the bottom of her trajectory, she is h=9mh = 9m above the water.

What is the spring constant of the bungee cord?

Solution

The maximal kinetic energy is


EKmax=mV22.EK_{max} = \frac{mV^2}{2}.


The woman reaches a maximum velocity at the equilibrium of two forces:


mg=kxx=mgkmg = kx \rightarrow x = \frac{mg}{k}


At this point


Etotal=mV22+kx22+mg(heqh)E_{total} = \frac{mV^2}{2} + \frac{kx^2}{2} + mg(h_{eq} - h)


When the woman is at the bottom of her trajectory


Etotal=k(x+(heqh))22E_{total} = \frac{k(x + (h_{eq} - h))^2}{2}


When the woman is at the bottom of her trajectory


Etotal=mg(Hh)E_{total} = mg(H - h)mV22+kx22+mg(heqh)=mg(Hh)mg(Hheq)=mV22+kx22=mV22+m2g22k\frac{mV^2}{2} + \frac{kx^2}{2} + mg(h_{eq} - h) = mg(H - h) \rightarrow mg(H - h_{eq}) = \frac{mV^2}{2} + \frac{kx^2}{2} = \frac{mV^2}{2} + \frac{m^2g^2}{2k}heq=HV22gmg2k.h_{eq} = H - \frac{V^2}{2g} - \frac{mg}{2k}.mg(Hh)=k(x+(heqh))22mg(H - h) = \frac{k(x + (h_{eq} - h))^2}{2}mg(Hh)=k(mgk+(HV22gmg2kh))22mg(H - h) = \frac{k\left(\frac{mg}{k} + \left(H - \frac{V^2}{2g} - \frac{mg}{2k} - h\right)\right)^2}{2}2mg(Hh)=k(Hh+mg2kV22g)22mg(H - h) = k\left(H - h + \frac{mg}{2k} - \frac{V^2}{2g}\right)^22mg(Hh)=k(HhV22g)+1kmg2\sqrt{2mg(H - h)} = \sqrt{k}\left(H - h - \frac{V^2}{2g}\right) + \frac{1}{\sqrt{k}} \frac{mg}{2}k(HhV22g)k2mg(Hh)+mg2=0k\left(H - h - \frac{V^2}{2g}\right) - \sqrt{k} \sqrt{2mg(H - h)} + \frac{mg}{2} = 0k(60924.2229.8)k2559.8(609)+559.82=0k \left(60 - 9 - \frac{24.2^2}{2 \cdot 9.8}\right) - \sqrt{k} \sqrt{2 \cdot 55 \cdot 9.8(60 - 9)} + \frac{55 \cdot 9.8}{2} = 0k(21.12)k(234.47)+(269.5)=0k(21.12) - \sqrt{k}(234.47) + (269.5) = 0k=234.47+234.472421.12269.5221.12=9.8\sqrt{k} = \frac{234.47 + \sqrt{234.47^2 - 4 \cdot 21.12 \cdot 269.5}}{2 \cdot 21.12} = 9.8k=96Nmk = 96 \frac{N}{m}


The other root is physically impossible k=1.7Nmk = 1.7 \frac{N}{m}. We can see it when calculate xx:


x=mgk=559.81.7=317m.x = \frac{mg}{k} = \frac{55 \cdot 9.8}{1.7} = 317 \, m.


But the height of the bridge is just 60m60 \, \text{m} and the position of equilibrium cannot exceed it.

Answer: 96Nm96 \frac{N}{m}.

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS