Answer on Question #58651, Physics / Quantum Mechanics
The energy needed to remove an electron from metallic sodium is 2.28 eV. Does sodium show photo electric effect for red light having wavelength λ=678 nm. What is cut off wavelength for photoelectric emission from sodium?
Find: E1−?λ−?
Given:
A=2,28×1,6×10−19 Jλ1=678×10−9 mh=6,626×10−34 J×sc=3×108 m/s
Solution:
Equation of external photoelectric effect:
λhc=A+2mvmax2(1),
where λhc – energy of photon,
A – electron work function of the metal surface,
2mvmax2 – the maximum kinetic energy of the electron
Conditions the exist of photoelectric effect:
λhc=A(2)
Energy of photon:
E1=λ1hc(3)Of (3)⇒E1=2,94×10−19 J1 eV−1,6×10−19 JE1−2,94×10−19 JE1=1,84 eVA=2,28 eV
If E1<A then sodium does not show photo electric effect for red light having wavelength λ=678 nm.
Of (2)⇒λ=Ahc(4)Of (4)⇒λ=545×10−9 m
Answer:
sodium does not show photo electric effect for red light having wavelength λ=678 nm;
observed the photoelectric effect from sodium for wavelengths less than 545nm (λ<545nm)
https://www.AssignmentExpert.com