Answer on Question 58641, Physics, Quantum Mechanics
Question:
Show that energy E of a photon having wavelength λ can be written as
E(eV)=λ(nm)1240eV⋅nm.Answer:
As we know, there is an inverse relationship between the energy of the photon and the wavelength of the light given by the equation:
E=λhc,
here, h=6.626⋅10−34J⋅s is Planck's constant, c is the speed of light, λ is the wavelength of the light.
Let's multiply h by c, we get:
hc=6.626⋅10−34J⋅s⋅3⋅108cm=1.9878⋅10−25J⋅m
When we divide this expression by λ, we get the energy of the photon in joules (J). But, when we dealing with "particles" such as photons or electrons, a commonly used unit of energy is the electronvolt (eV) rather than the joule (J). An electronvolt is the energy required to raise an electron through 1 volt, thus a photon with an energy of 1eV=1.602⋅10−19J.
Let's rewrite the above expression in terms of eV:
hc=1.9878⋅10−25J⋅m⋅1.602⋅10−19J1eV=1240⋅10−9eV⋅m.
Then, by the condition of the question, we need to have the units for λ be in nm:
hc=1240⋅10−9eV⋅m⋅m109nm=1240eV⋅nm.
Finally, we get the energy of the photon in terms of eV and nm, thus, the expression which relates the energy and wavelength of the photon in our case looks like:
E(eV)=λ(nm)hc=λ(nm)1240eV⋅nm,
This formula can be useful in solving many problems. Let's, for example, consider the orange-colored light from a highway sodium lamp that has a wavelength of 589nm. How much energy is possessed by an individual photon from such a lamp? Using our formula, we get:
E(eV)=λ(nm)hc=λ(nm)1240eV⋅nm=589nm1240eV⋅nm=2.105eV.
http://www.AssignmentExpert.com/