Answer on Question #58598-Physics-Quantum Mechanics
Q. Show that energy E of a photon having wavelength λ can be written as E=(1240ev/λ)nm.
Solution
Show that energy E of a photon is
E=hν=h(λc).hc=6.62606957⋅10−34J⋅s⋅2.99792458⋅108sm=1.9864457⋅10−25J⋅m=(1.6⋅10−191.9864457⋅10−25)eV⋅m=1.240⋅10−5eV⋅m=1240eV⋅nm
Q. The energy needed to remove an electron from metallic sodium is 2.28ev. Does sodium show photoelectric effect for red light having wavelength λ=678 nm. What is cut off wavelength for photoelectric emission from sodium?
Solution
E=hν=h(λc)=λ1240eV⋅nm=678nm1240eV⋅nm=1.83eV.
It is less than 2.28ev, thus photoelectric effect will not occur.
The cut off wavelength for photoelectric emission from sodium is
λcutoff=2.28eV1240eV⋅nm=543nm.
https://www.AssignmentExpert.com