Question #58596, Physics / Quantum Mechanics
The light from a highway sodium lamp has wavelength 589 nm. What is energy in ev of photon emitted from lamp?
Solution:
λ=589nm=5,89⋅10−7m;
It is known that the energy photon is determined from the equation
E=hν, where ν=λc.h=4.135667662(25)×10−15eV⋅s≈4.14⋅10−15eV⋅s−Planck constant andc=299792458m/s≈3⋅108m/s−Speed of light.
Energy of photon in eV:
E=hλc=4.14⋅10−15[eV⋅s]⋅3⋅5.89⋅10−7[m]3⋅108[m/s]=2.1eV
Answer: E=hλc=2.1eV
https://www.AssignmentExpert.com