Answer on Question #58594, Physics / Quantum Mechanics |
Find frequency, energy and momentum of a photon having wavelength of 46 pm.
Solution:
The frequency is
f=λc=46⋅10−12 m3⋅108 m/s=6.52⋅1018 Hz
The energy is
E=λhc=hf=6.625⋅10−34⋅6.52⋅1018=4.32⋅10−15 JE=1.6⋅10−194.32⋅10−15=27⋅103 eV=27 keV
The momentum is
p=λh=46⋅10−12 m6.625⋅10−34 J⋅s=1.44⋅10−23 kg⋅m/s
https://www.AssignmentExpert.com