Answer on Question #58592, Physics / Quantum Mechanics
The emission of photoelectrons due to incident photons on the sodium surface stopped when a stopping potential of 4.2V is applied. Find wavelength of incident photons.
Find: λ−?
Given:
U=4,2VA=2,36×1,6×10−19Je=−1,6×10−19Ch=6,626×10−34J×sc=3×108m/s
Solution:
Equation of external photoelectric effect:
λhc=A+2mvmax2(1),
where λhc – energy of photon,
A – electron work function of the metal surface,
2mvmax2 – the maximum kinetic energy of the electron
The condition when the electron not reaches the second cathode:
2mvmax2=∣e∣U(2),
where ∣e∣U – work of force of electric field
(2) in (1): λhc=A+∣e∣U (3)
Of (3) ⇒λ=A+∣e∣Uhc (4)
Of (4) ⇒λ=189×10−9m
Answer:
189 nm
https://www.AssignmentExpert.com