Question #52032

17 An object is thrown upward from the edge of a building with a velocity of 20 m/s. Where will the object be 3s after it was thrown?


−22m
16m

22m


−16m

Expert's answer

Answer on Question#52032 - Physics - Quantum Mechanics

17. An object is thrown upward from the edge of a building with a velocity of 20m/s20 \, \text{m/s}. Where will the object be 3s after it was thrown?

- -22m

- 16m

- 22m

- -16m

**Solution:**

The dependence of the height on time is given by


h(t)=v0tgt22,h(t) = v_0 t - \frac{g t^2}{2},


where v0v_0 – is the initial velocity, g=9.8ms2g = 9.8 \, \frac{\text{m}}{\text{s}^2} – is the acceleration of free fall.

Since v0=20msv_0 = 20 \, \frac{\text{m}}{\text{s}}, we obtain


h(3s)=20ms3s9.8ms29s22=16mh(3s) = 20 \, \frac{\text{m}}{\text{s}} \cdot 3s - \frac{9.8 \, \frac{\text{m}}{\text{s}^2} \cdot 9\text{s}^2}{2} = 16\text{m}


**Answer:** 16m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS