Answer on Question#52031, Physics, Quantum Mechanics
We are given x(t)=5t2+1 .
The average velocity between time t=2s and t=3s by definition is v=3−2x(3)−x(2) . The positions are times t=2s and t=3s are x(2)=21m and x(3)=46m respectively. Plugging in these values into formula for average velocity, obtain v=1s46m−21m=25sm .