Answer to Question #52030 – Physics – Quantum Mechanics
Question
19 A bullet is straight upward with a velocity of 100m/s from the top of a building 100m high. Find its maximum height above the ground
500m
600m
1000m
300m
Solution
Hmax=2gv02=500m;+100m=600m;
Answer: 600m
http://www.AssignmentExpert.com/