Question #52029

The displacement of a particle along the X-axis is given as
x=5t2+1
, where x is in metres and t in seconds. Calculate its instantaneous velocity 2 s.

46 m/s

40 m/s

20 m/s

25 m/s

Expert's answer

Answer on question #51916, Physics, Field Theory

Question The displacement of a particle along the X-axis is given as x=5t2+1x=5t^{2}+1 where x is in metres and t in seconds. Calculate its instantaneous velocity 2 s.

46 m/s

40 m/s

20 m/s

25 m/s

Solution Velocity is first derivative of displacement

v=x=10tv=x^{\prime}=10t

Hence, at 2 s:

v2s=102=20m/sv_{2s}=10\cdot 2=20m/s

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS