Question #51823

a man walks 5.0m due east, and then 10.0m N30oE find his resultant displacement?

Expert's answer

Answer on Question 51823, Physics, Mechanics | Kinematics | Dynamics

Question:

A man walks 5.0m5.0m due east and then 10mN30E10mN30{}^{\circ}E . Find his resultant displacement?

Solution:


The displacement R\mathbf{R} is the resultant when the two individual displacements A\mathbf{A} and B\mathbf{B} are added. We can find the magnitude of the resultant displacement R\mathbf{R} from the law of cosines applied to the triangle:


θ=18030=150,\theta = 1 8 0 {}^ {\circ} - 3 0 {}^ {\circ} = 1 5 0 {}^ {\circ},R=A2+B22ABcosθ=(5m)2+(10m)225m10mcos150==14.6m.\begin{array}{l} R = \sqrt {A ^ {2} + B ^ {2} - 2 A B c o s \theta} = \sqrt {(5 m) ^ {2} + (1 0 m) ^ {2} - 2 \cdot 5 m \cdot 1 0 m \cdot c o s 1 5 0 {}^ {\circ}} = \\ = 1 4. 6 m. \\ \end{array}


Then, we can find the direction of the resultant displacement R\mathbf{R} from the law of sines:


sinβB=sinθR,\frac {\sin \beta}{B} = \frac {\sin \theta}{R},sinβ=BRsinθ=10m14.6msin150=0.3425,\sin \beta = \frac {B}{R} \sin \theta = \frac {1 0 m}{1 4 . 6 m} \cdot \sin 1 5 0 {}^ {\circ} = 0. 3 4 2 5,β=arcsin(0.3425)=20.\beta = \arcsin (0. 3 4 2 5) = 2 0 {}^ {\circ}.

Answer:

The magnitude of the resultant displacement is R=14.6mR = 14.6m , direction is N20EN20{}^{\circ}E .

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS