A sailboat moves north for a distance of 10.00 km when blown by a wind from the exact southeast with a force of 2.00 × 104 N. The sailboat travels the distance in 1.0 h. How much work was done by the wind? What was the wind’s power? Your response should include all of your work and a free-body diagram.
Expert's answer
Answer on Question #47517-Physics-Quantum Mechanics
A sailboat moves north for a distance of d=10.00km when blown by a wind from the exact southeast with a force of F=2.00⋅104N . The sailboat travels the distance in t=1.0h . How much work was done by the wind? What was the wind's power? Your response should include all of your work and a free-body diagram.
Solution
The work was done by the wind is
W=F⋅d=Fdcos45∘,
where 45∘ is angle between the directions of a force and a distance.