The n-th Bohr's orbit radius is
Rn=Zmee24πε0ℏ2n2,
where the ε0=8.85×10−12F/m is the vacuum permittivity, ℏ=1.05×10−34J⋅s is the Plank constant, n is the number of orbit ( n=2 in the our case), Z is the charge of the atom's core ( Z=1 for the atom of Hydrogen), me=9.1×10−31kg is the mass of electron and e=1.6×10−19C is the modulus of the electron charge. For the stationary orbit the following condition is met:
mevRn=nℏ,
where v is the electron's speed. One can calculate the frequency as
f=T1=2πRnv.
Thus substituting the expressions for Rn from the first formula and for v from the second one, one obtains the expression for the frequency
f=32π3ε02ℏ3n3Z2mee4.
For the Hydrogen one gets f=8.3THz .