Question #33177

calculate the wave length of alpha particle accelerated by 20 volts ?

Expert's answer

Question 33177

When alpha-particle is accelerated by potential U=20VU = 20V , it has energy E=qU=2eUE = qU = 2eU (the charge of alpha-particle is q=2eq = 2e ).

Since the energy of the alpha-particle is E=hν=hcλE = h\nu = \frac{hc}{\lambda} , obtain


2eU=hcλλ=hc2eU=3.1106m=31nm.2 e U = \frac {h c}{\lambda} \Rightarrow \lambda = \frac {h c}{2 e U} = 3. 1 \cdot 1 0 ^ {- 6} m = 3 1 n m.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS