Question #299293

The gorilla, feeling exuberant, throws a 0.50kg banana straight up in the air from the ground with an initial energy of 30j. How high will the banana travel up?


Expert's answer

The initial kinetic energy is converted into potential energy.

Let's write down the law of conservation of energy.

Ek=EpE_k=E_p

Ek=mghE_k=m\cdot g\cdot h

Where

h=Ekmg=300.59.81=6.12mh=\frac{E_k}{m\cdot g}=\frac{30}{0.5\cdot 9.81}=6.12m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS