Question #289922

Evaluate the moment of inertia of a thin rod with axis of rotation at the centre , if its length is 100cm and its mass is 2.3kg.


Expert's answer

I=mL212=2.31212=0.19 kgm2.I=\frac{mL^2}{12}=\frac{2.3\cdot 1^2}{12}=0.19~kg\cdot m^2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS