Question #278697

A 50-kg person stands 1.5 m away from one end of a uniform 6.0-m-long scaffold of mass 70.0 kg. Find the tensions in the two vertical ropes supporting the scaffold.


Expert's answer

τa=0:1.5509.8+3709.86T2=0T2=465.5 (N)\sum{\tau_a=0}:1.5\cdot50\cdot9.8+3\cdot70\cdot9.8-6T_2=0\to T_2=465.5\ (N)


τb=0:3709.8+4.5509.86T1=0T1=710.5 (N)\sum{\tau_b=0}:3\cdot70\cdot9.8+4.5\cdot50\cdot9.8-6T_1=0\to T_1=710.5\ (N)




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS