Question #239978

A rocket fires two engines simultaneously. One produces a thrust

of 725 N directly forward while the other gives a 513 N thrust at

32.4 o above the forward direction. Find the magnitude and direction (

relative to the forward direction) of the resultant force which these

engines exert on the rocket.


Expert's answer

First resolve the 513N thrust into two components of the right angles.


In the forward side, we have 513N cos(32.4°)

At right angles, we have 513N sin(32.4°)


So...

513N cos(32.4°) = 433.14 N

513N sin(32.4°) = 274.88 N


Next get the total forward force of the rocket.

725 N + 433.14 N = 1,158.14 N


And the total force at right angles:

0 + 274.88 N = 274.88 N


Next solve the Resultant Magnitude (F) through Pythagorean theorem. 


F² = a² + b²

F² = (1158.14 N)² + (274.88 N)²

F² = 1,341,288.26 + 75,559.01 

F² = 1,416,847.27

F = √1,416,847.27

F = 1,190.3139

F = 1,190.31 


Now that we have resultant magnitude, find the direction by dividing total force exerted at right angles by the total force exerted at the forward side. 


tanC = 274.88 N / 1,158.14 N

tanC = 0.237346089419241

C = tan⁻¹ 0.237346089419241

C = 13.35°


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS