Question #229839

An object placed at the height of 10 metres from the surface of earth has a gravitational potential energy of 2100 J. What is the mass of the object? Gravitational acceleration is 10 m/s2


Expert's answer

Height =10 m= 10\space m

Potential Energy =2100 J=2100\space J

Mass of body =m= m

mgh=2100mgh=2100

m=210010×10=21 kgm=\dfrac{2100}{10\times10}=21\space kg


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS