Question #217851

Estimate the energy splitting between the lowest two levels for an electron in a three-dimensional

cube-shaped potential box with the side length 10 nm.


Expert's answer

n=2

a=10nm

E=n2h28ma2E=\frac{n^2h^2}{8ma^2}


E=22×(6.625×1034)28×9.1×1031×1016=2.1×1021JE=\frac{2^2\times(6.625\times10^{-34})^2}{8\times9.1\times10^{-31}\times10^{-16}}=2.1\times10^{-21}J



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS