Question #183532

If barium has a threshold frequency of 6.07 x 1014 Hz, calculate the kinetic energy of the electron emitted when barium is illuminated with a wavelength of 385 nm. 


Expert's answer

E=h(cλ−ν),E=h(\frac{c}{\lambda}-\nu),

E=6.63⋅10−34⋅(3⋅108385⋅10−9−6.07⋅10−14)=11.4⋅10−20 J.E=6.63\cdot 10^{-34}\cdot(\frac{3\cdot 10^8}{385\cdot10^{-9}}-6.07\cdot 10^{-14})=11.4\cdot 10^{-20}~J.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS