A basketball player makes a jump shot. The .6-kg ball is released at a height of 2 m above the floor with a speed of 7.2 m/s. the ball goes through the net 3.2 m above the floor at a speed of 4.2 m/s. what is the work done on the ball by air resistance, a non conservative force?
Solution
E1=K1+P1=2mv12+mgh1E2=K2+P2=2mv22+mgh2
the work done on the ball by air resistance
A=E1−E2=2mv12+mgh1−2mv22−mgh2A=2m(v12−v22)+mg(h1−h2)=20.6(7.22−4.22)+0.6∗9.8(2−3.2)=10,26−7.06=3.2J