Question #158534

Gilbert and Lando are pulling two ends of a rope on a frictionless floor with a distance of 15 m. Gilbert weighs 75 kg, and Lando weighs 60 kg. Suppose there is a flag marker between them. Find the center of mass of Gilbert and Lando.


Expert's answer

Answer

center of mass of Gilbert and Lando

Rcm=mr+mrm+m=75×0+60×1575+60=900135=6.67m\\\frac{mr+m'r'}{m+m'}=\frac{75\times0+60\times15}{75+60}=\frac{900}{135}\\=6.67m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS