Question #147026

The ground state of an oscillator is 10 meV. How much energy is
needed to excite this oscillator to the first excited state? If this oscillator is in thermal
equilibrium at 300 K, calculate the energy of the system

Expert's answer

Solution

Ground state energy of an Oscillator is

E0=ℏω2=10×10−3eVE_0=\frac{\hbar \omega}{2}=10\times10^{-3}eV


First excited state is given

E1=3ℏω2=3×10−2eVE_1=\frac{3\hbar \omega}{2}=3\times10^{-2}eV

Thermal energy is given

E=kT=1.38×10−23×300E= kT=1.38\times10^{-23}\times300

E=4.14×10−23eVE=4.14\times10^{-23}eV


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS