Question #143399

6. A sodium atom is in one of the states labeled ''Lowest excited levels". It remains in that state
for an average time of 1.610-8
s before it makes a transition back to a ground state, emitting
a photon with wavelength 589.0 nm and energy 2.105 eV. What is the uncertainty in energy
of that excited state? What is the wavelength spread of the corresponding spectrum line?

Expert's answer

ΔEΔt2\Delta E\Delta t\geqslant\frac{\hbar }{2}

ΔE2Δt=1.05103421.6108=3.31027\Delta E\geqslant\frac{\hbar }{2\Delta t}=\frac{1.05\cdot10^{-34}}{2\cdot1.6\cdot10^{-8}}=3.3\cdot10^{-27} J


Δλ2Δp=c2ΔE=c2(hcλE0)=cλ2(hcE0λ)=1.054103431085891092(6.63103431082.1051.61019589109)=17.7106\Delta \lambda \geqslant \frac{\hbar }{2\Delta p}=\frac{\hbar c}{2\Delta E}=\frac{\hbar c}{2(\frac{hc}{\lambda }-E_0)}=\frac{\hbar c\lambda}{2({hc}-E_0\lambda)}=\frac{1.054\cdot10^{-34}\cdot3\cdot10^{8}\cdot589\cdot10^{-9}}{2\cdot(6.63\cdot10^{-34}\cdot3\cdot10^{8}-2.105\cdot1.6\cdot10^{-19}\cdot589\cdot10^{-9})}=17.7\cdot10^{-6} m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS