An electron is accelerated through a potential difference of 12.1 V.
n=5 -0.54eV
n=4 -0.8 eV
n=3 -1.5 eV
n=2 -3.4 eV
n=1 -13.6 eV
(a) How much kinetic energy has it gained in (i) electronvolts (ii) joules? (b) This electron hits a hydrogen atom and excites it. (i) Explain what is meant by excitation
Expert's answer
(a)
E=eΔφ=1.6⋅10−19⋅12.1=1.9⋅10−18 J (ii)
E=12.1 eV (i)
(b)
Excited state is any quantum state of the system that has a higher energy than the ground state (that is, more energy than the absolute minimum).
"assignmentexpert.com" is professional group of people in Math subjects! They did assignments in very high level of mathematical modelling in the best quality. Thanks a lot