Question #141973

Calcium has a work function of 2.7 eV. (a) What is the function of calcium expressed in joules? (b) What is the threshold frequency for calcium? (c) What is the maximum wavelength that will cause emission from calcium?
(e = 1.6 x 10-19 c,h - 6.6 x 10-34 Js,c = 3.0 x 108 ms-l.)

Expert's answer

Solution

a) changing work function into joules

ϕ=2.7×1.6×1019\phi=2.7\times 1.6\times10^{-19}

ϕ=4.32×1019J\phi=4.32\times10^{-19}J

b) for threshold frequency

ϕ=hν0\phi=h\nu_0

ν0=ϕh=4.32×10196.6×1034=65.45×1015Hz\nu_0=\frac{\phi}{h}=\frac{4.32\times10^{-19}}{6.6\times10^{-34}}=65.45\times10^{-15} Hz

C) now maximum wavelength

λ=cν0=3×10865.45×1015=45.83×1010m\lambda=\frac{c}{\nu_0}=\frac{3\times10^8}{65.45\times10^{15}}=45.83 \times 10^{-10}m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS