Question #141970

Calcium has a work function of 2.7 eV
(a) What is the function of calcium expressed in joules? (b) What is the threshold frequency for calcium? (c) What is the maximum wavelength that will cause emission from calcium? (e=1.6×10^-19 C, ℎ=6.6×10^-34 Js , c=3.0×10^8 m/s) .

Expert's answer

a)

The work function is

W=2.7eV=4.32×10−19JW=2.7 eV=4.32 \times10^{-19} J

b)

The threshold frequency is

f=Wh=4.32×10−196.626×10−34=6.52×1014Hzf=\frac{W}{h}=\frac{4.32 \times10^{-19}}{6.626 \times10^{-34}}=6.52 \times 10^{14} Hz

c)

The maximum wavelength is

λ=hcW=(6.626×10−34)(3.0×108)4.32×10−19=460nm\lambda =\frac{hc}{W} =\frac{(6.626 \times10^{-34})(3.0 \times10^{8})}{4.32 \times10^{-19}}=460 nm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS