Assume that an electron is located somewhere within a region of atomic size. Estimate the minimum uncertainty in its momentum by assuming that this uncertainty is comparable with its average momentum. Estimate the average kinetic energy of the electron.
sigmax*sigmap >=h/2
sigma
x=10^-8
sigma p=p=3*10^-19
E= p^2/ (2m) = 9*10^(-38)/(2*9*10^-34) = 0.5*10^-4
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!