Question #122001

Suppose an atom of Osmium at rest emits an X-ray photon of energy 6.8 keV. Calculate the
“recoil” momentum and kinetic energy of the atom.

Expert's answer

Since, system has initial momentum is zero and no external interaction is going on with the system,Momentum of the system is conserved, hence, by conservation law of momentum

posmium+pγ=0p_{osmium}+p_{\gamma}=0

We have given that, emitted photon has energy is

8.6keV=8.6×103eV8.6keV=8.6\times 10^3eV

Thus,

Eγ=8.6×103eV=hcλ=hλc=pγc    pγ=Eγc=8.6keV/cE_{\gamma}=8.6\times 10^3eV=\frac{hc}{\lambda}=\frac{h}{\lambda}c=p_{\gamma}c\\ \implies p_{\gamma}=\frac{E_{\gamma}}{c}=8.6keV/c

Thus,

posmium=8.6keV/cp_{osmium}=-8.6keV/c

Kinetic energy is

K=p22mK=\frac{p^2}{2m}

Hence,

Kosmium=2.088×104eVK_{osmium}=2.088\times 10^{-4}eV


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS