Question #114676

5. A hunter aims directly at a target (on the same level) 75.0 m.
a) If the bullet leaves the gun at speed of 180m/s by how much will it miss the target?
b) At what angle should the gun be aimed so as to hit the target?

Expert's answer

If the bullet is fired horizontally in the same level as that of the target it will be pulled by the gravitational force during the flight.

Initial velocity = 180 m/s

Distance of the target = 75 m

Time taken = dist. / vel.= 75/180 = 0.416 sec

During this time the bullet is under the gravitational pull

Its vertical initial velocity = u = 0 m/s

Acceleration = a = 9.8 m/s²

Time = 0.416 sec

The distance covered h=ut+12at2h = ut + \frac12at²

h = 0×0.416+12(9.8)(0.416)20 \times 0.416 + \frac12 (9.8) (0.416)^2

h = 0 + 0.85 m

The bullet will miss the target by 0.85 m


To adjust this the bullet should be aimed at a little elevated, say θ°

It will be a projectile motion. During the projectile motion the "time of flight" is equal to

T =(2uSinθ)g,\dfrac{(2 u Sin θ) }{g,}

& the "horizontal range" R is equal to:

R = (u2Sin2θ)g\dfrac{(u² Sin 2θ) }{ g}

where u is the initial velocity, θ, the angle of elevation., g, the acceleration due to gravity.

75 = (1802sin2θ)9.8\frac{(180^2\sin 2θ) }{9.8}


75 = 32400×sin2θ9.8\frac{32400 \times \sin 2θ }{ 9.8}


Sin 2θ =(75×9.8)32400\frac{ (75 \times9.8) }{ 32400} = 0.0227

2θ = 1.3°

θ = 0.65 °


The barrel should be elevated through an angle 0.65°


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS