Question #109017

A student uses an immersion heater to heat some water in a beaker. The water is heated from 20 °C to 80 °C. The energy supplied to the water is 60.0 kJ. What is the thermal capacity of the water? (Ignore any heat loss

Expert's answer

We know that the equation for heating a substance up looks like this:


Q=cmΔt=CΔt.Q=cm\Delta t=C\Delta t.

In our problem, the change in temperature is 60 degrees Celsius, therefore, the thermal capacity will be:

C=QΔt=6010360=1000 J/°C.C=\frac{Q}{\Delta t}=\frac{60\cdot10^3}{60}=1000\text{ J/°C}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS