By the law of conservation of momentum, 0=−mava+mcvc, where ma,va and mc,vc are masses and velocities of astronaut and camera respectively (astronaut is moving in the opposite direction of camera).
From the last equation, va=mamcvc. Assuming that astronaut is moving with constant speed, the time to reach the shuttle is t=vas=mcvcsma, where s is the distance to the shuttle.
Hence, calculating, obtain t=0.594kg⋅12sm34.1m⋅55.3kg≈264s≈4.409min, so the correct answer is 1).
Comments